تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - نكاتی كه كارآفرینی بعد از موفقیت نباید انجام دهد!!!

شما به عنوان مدیر عامل و رئیس یك شرکت نباید کارهایی را انجام دهید، باعث نرسیدن به قله هدف و موفقیت بشود.

۱) از قدرت اقتصادی خود علیه رقابت آزاد استفاده نکنید

وقتی شما از شرکت خود سنگری امن ساختید، شاید وسوسه شوید با دست و پنجه نرم کردن با دولت، موقعیت خود را مستحکم کنید. برای این منظور امکان دارد قوانینی را برای حمایت از خود توصیه کنید که رقابت را نابود کند. پس اولین کاری که نباید پس از موفقیت انجام دهید، یعنی شما باید از رقابت استقبال کنید؛ چرا که شما را تیز و دقیق می کند و مبارزه دایمی با رقبا شرکت را کارآمدتر می کند. کسی که از این رقابت بیشترین سود را می برد، شخص مصرف کننده است. اگر شما معتقدید که باید در خدمت مصرف کننده بود، حق ندارید با حمایت از تصویب قوانین دست و پاگیر، رقبا را از رده خارج کنید. بنابراین پس از موفقیت، از قدرت اقتصادی خود علیه رقابت آزاد استفاده نکنید.


۲) به دنبال استفاده از یارانه و کمک های دولتی نباشید

پس از موفقیت در کسب و کار خود، از دولت هیچ چیز دریافت نکنید، به دولت هیچ چیزی بیش از آنچه که قانون معین کرده است، آنقدر شجاع باشید که برای دریافت یارانه ها، وام ها و کمک ها دست به سوی دولت دراز کنید بلکه شما پس از موفقیت باید اولاَ کارآفرینی کنید و در درجه دوم به استقلال شرکت و سودآوری آن فکر کنید.


۳) به دشمنان بازار آزاد که دشمن شما نیز هستند، پشیزی کمک نکنید

پس از موفقیت، دشمنان خود را بشناسید؛ آنها اگر بتوانند شما را نابود خواهند کرد بنابراین شریان های حیاتی آنها را قطع کنید و هرگز به سازمان یا موسسه ای که بر ضد کسب و کار یاوه سرایی می کند، سازمان های متعددی ارزش های کسب و کار آزاد را آموزش می دهند و به حمایت مالی شما نیاز دارند. این گروه ها اصول اقتصادی قاطعی را دنبال می کنند و می کوشند به هموطنان ما ارزش اقتصاد بازار و نقش کارآفرین را آموزش دهند. آنها استحاق کمک های مالی شما را دارند.

۴) فروتنی را از یاد نبرید

وقتی شما به عنوان یک کارآفرین به موفقیت های چشمگیری در کسب و کار خود نایل شدید، پول زیادی به شرکت شما سرازیر می گردد اما موفقیت زیاد خطراتی هم به همراه دارد، چرا که موفقیت با خود دانه نابودی را می آورد.

وقتی درآمد شما بالا می رود، شما به خود مغرور می شوید. ادموند بورک گفته است‏ « هیچ ذره ای از غرور نبوده که به آدمی لطمه وارد نکرده باشد.» این جمله عاقلانه را به خاطر بسپارید. موفقیت، غرور و خودبینی ایجاد می کند. امرسون آن را «حماقت خودپسندی» نامیده است. موفقیت می تواند باعث دیوانگی شما شود و تصمیمات خودبینانه شما می تواند در نهایت به نابودی شما منجر شود. تنها افراد معدودی می توانند موفقیت را تجربه کنند و خود را نبازند. بیشتر مردم اسیر غرور بیجا می شوند.

پس از موفقیت، فروتنی را از یاد نبرید. این نکته را به خاطر داشته باشید که پس از موفقیت دیگر خود را آن گونه نخواهید دید که دیگران می بینند؛ فکر خواهید کرد که فروتن اید، ولی نیستید. پس تصمیمات احمقانه ای خواهید گرفت که به آینده تان آسیب می رساند و موفقیت شما را نابود می کند. برای اینکه در این مواقع اشتباه نکنید باید علایم از دست رفتن فروتنی را همواره به خاطر بسپارید و مراقب آنها باشید‏، علایمی از جمله :


۱) خیلی زود عصبانی می شوید.

۲) با کارمندان خود تندی و پرخاش می کنید.

۳) با افراد خدماتی با عصبانیت برخورد می کنید.

۴) به زیردستان بی اعتنایی می کنید.

۵) ولخرجی می کنید.

۶) برای هیچ کس وقت ندارید.

۷) بر مبنای تحت تاثیر قرار دادن مردم، تصمیم می گیرید.
۸) با صدای بلند حرف می زنید تا دیگران سخنان شما را بشنوند و این گونه خودنمایی می کنید.
۹) لاف می زنید.
۱۰) اتفاق خوب را به حساب خود می نویسید.
۱۱) از اعتبار دیگران ناراحت می شوید.
۱۲) از قدرت خود به روش زورمندانه استفاده می کنید.
۱۳) از مردم انتظار احترام دارید و به چاپلوسان پاداش می دهید.
۱۴) از تعریف و تمجید بیش از حد خوشتتان می آید.
۱۵) افراد خوبی را که با شما مخالف اند، از خود می رانید.


اگر حتی یکی از این شاخصه ها را هم دارا باشید، اسیر حماقت خودپسندی شده اید پس باید به هر نحوی فروتنی خود را حفظ کنید، تا از عواقب آن برحذر باشید.

- از واکنش های تند نسبت به انتقادها بپرهیزید

- از اظهارنظر درباره آنچه نمی دانید، بپرهیزید

آخرین کاری که شما به عنوان یک کارآفرین پس از موفقیت نباید انجام دهید، پرهیز از اظهارنظرهای نادرست و نابجا است.

 

منبع: پیش به سوی کارآفرینی (راهنمای راه اندازی و مدیریت کسب و کار برای خود) ‏، جیمز آر. کوک، مترجم: میترا تیموری، نشر آموزه ، اصفهان ، چاپ دوم ۱۳۸۳
طبقه بندی: مدیریت بر مبنای هدف و عملكرد،
برچسب ها: كارآفرین، دولت، وام، قانون،

تاریخ : 20 خرداد 93 | 15:22 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.