تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - زندگی شغلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به‏ طور كلی انسان ها چهار زندگی شغلی را تجربه می‏نمایند.....

استخدامEmployment

منظور از استخدام این است كه شخص در قالب یك قرارداد رسمی و معتبر، وقت و مهارت‏های خود را در مقابل دریافت وجه مشخصی در اختیار سازمانی قرار می‏دهد. استخدام، امنیت شغلی نسبتاً مناسبی دارد و برای مدت طولانی تعریف می‏شود. اگرچه این نوع زندگی شغلی در سطح بالایی از رفاه قرار ندارد ولی ریسك مالی و دغدغه‏ی ضرر نیز در آن دیده نمی‏شود.

افرادی كه این زندگی را انتخاب می‏كنند اغلب افردی منظم، تابع مقررات، پذیرنده‏ی سلسله‏مراتب اداری و ریاست مافوق هستند و حاضرند خود را تحت كنترل دیگران قرار دهند.

 

خود‏اشتغالیSelf-employment

      نوعی زندگی شغلی است كه در آن فرد، حرفه‏ی خود را به‏تنهایی و با مسئولیت خود در منزل انجام می‏دهد. بنابراین افرادی كه در خارج از خانه، مشغول به كار هستند اگرچه به تنهایی، آن كار را انجام دهند جزو این گروه قرار نمی‏گیرند. از طرفی، فردی كه در منزل كار می‏كند ولی تعدادی كارمند و كارگر دارد جزو افراد خود‏اشتغال نخواهد بود.

ریسك‏پذیر+مستقر در منزل+تنها یا خانوادگی+غیر مزد‏بگیر = خود‏اشتغالی

هر فرد خود‏اشتغال، شغل آزاد دارد ولی هر فردی كه شغل آزاد دارد خود‏اشتغال نیست.


شركت‏های مجازی اینترنتی (Virtual Organizations) كه مالكانآن‏ها در منزل، فعالیت می‏كنند نمونه‏ی بارز فعالیت‏های خوداشتغالی هستند.

این گروه نه كاملاً كارآفرینند و نه مزد‏بگیرانی كه حاضر باشند در استخدام یك سازمان قرار گیرند و نه آن‏قدر سرمایه در اختیار دارند كه بتوانند شغل خود را در خارج از خانه و به‏صورت گسترده، آغاز كنند.


كار آزاد Free enterprise-Business owner

      همه ‏ی افراد شاغلی كه مزدبگیر نیستند شغل آزاد دارند. در این صورت كارآفرینی و خوداشتغالی هم در حوزه‏ی مشاغل آزاد قرار می‏گیرند. اما اگر معنای خاص آن‏را در نظر بگیریم صاحبان مشاغل آزاد تنها آن گروهی از غیر مزدبگیرانی هستند كه نه كارآفرینند. نه خوداشتغال.


 كارآفرینیEntrepreneurship

     كارآفرینی نه تنها یك نوع از زندگی شغلی است بلكه عده‏ای معتقدند یك سبك زندگی، فرهنگ و طریقه‏ی تفكر است. این زندگی توأم با هیجان، تنوع، تغییر، شكست، پیروزی، تلاش، خلاقیت و فرصت‏گرایی است. افرادی این زندگی را انتخاب می‏كنند كه دوست دارند از دیگران موفق‏تر باشند. كارآفرین، معتقد است برای به‏دست آوردن پول باید اول از پول چشم پوشید و برای رسیدن به موفقیت، باید شكست خورد. موفقیت از نظر كارآفرین، تنها رسیدن به پول نیست، لذت بردن از كار، خود، نوعی موفقیت محسوب می‏شود.


       كارآفرینی اگر چه از نوع مشاغل آزاد و غیر مزدبگیری است اما با صاحبان مشاغل آزاد به معنای اخصِ آن، بسیار تفاوت دارد. برای تفكیك صاحبان مشاغل آزاد و كارآفرینان، كافی است مغازه‏داری را در نظر بگیرید كه سالیان سال است هیچ نوع تغییری در نوع كار، دكوراسیون، محصولات و... نداده است، اگر چه به دلایل تورم و روابط و ..... توانسته درآمد قابل توجهی به‏دست آورد. اما به هیچ عنوان، كارآفرین نیست. صاحبان مشاغل آزاد، اغلب هیچ ایده و فرصت جدیدی را خلق یا كشف نكرده  ‏اند.

منبع
كتاب كارآفرینی

طبقه بندی: روش ماهرانه برای گرفتن شغل،
برچسب ها: استخدام، كارآفرینی، اینترنت، شركت،

تاریخ : 4 خرداد 93 | 22:02 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.