تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - چرا برخی از کارآفرینان باشکست مواجه می‌شوند ؟

چرا برخی از کارآفرینان باشکست مواجه می‌شوند ؟

موفقیت در کسب‌وکار هیچگاه به صورت خودبه‌خودی و یا بر اساس شانس نیست، بلکه اصولا به سازماندهی و بصیرت فرد مؤسس و کارآفرین بستگی دارد. به خاطر داشته باشید اولین سالهای راه اندازی یک کسب‌وکار مسلماً پرفراز و نشیب خواهد بود، اما شما می‌توانید با ذهنی آماده و اتکاء به تجربیات دیگران در زمینه های مختلف از بروز مشکلات متعدد جلوگیری کنید و با دقت و تلاش به عنوان یک کارآفرین، اشتباهات ذیل را در شروع و راه‌اندازی یک کسب‌وکار نداشته باشید:

 

 

1- حرکت بدون یک برنامه منسجم در کسب وکار : به عنوان مثال در صدد باز کردن یک مغازه هستید محلی را انتخاب می‌کنید که باید هزینه اجاره آن را بپردازید ممکن است مخارج زیادی نیز برای تهیه دکور مناسب متحمل شوید، بدون آنکه به نحوه بازگشت این هزینه بیاندیشید. عدم برنامه‌ریزی صحیح در واقع علت مشکلاتی از قبیل فقدان سرمایه کافی و جریان انداختن ضعیف نقدینگی است پس به خاطر داشته باشید در هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار یک برنامه کاری منسجم با در نظر گرفتن تمام امور مالی بازاریابی و دیگر موارد را طراحی کنید.

2- فقدان سرمایه کافی :  شما به عنوان صاحب کسب‌وکار می‌بایست تخمین بزنید به چه مقدار پول نیاز دارید تا بتوانید کار خود را راه‌اندازی کنید و آن را خوب اداره کنید.

3- پیش‌بینی ناقص بودجه : تازه‌کاران تجارت، معمولاً نیازهای مالی خود را دست‌کم می‌گیرند. این افراد در ابتدای کار هزینه زیادی را صرف خرید لوازم اداری و محصولاتی می‌کنند که ممکن است بسیار تخصصی‌تر از آنچه باشند که به آن نیاز دارند. همچنین به این موضوع توجه نمی‌کنند که اکثر مشتریان به طور اقساط خرید می‌کنند و بازگشت پول به کندی انجام می‌گیرد. به همین علت مشاوران مدیریت معمولاً پیشنهاد می‌کنند که پس از محاسبه بودجه مورد نیاز خود برای راه‌اندازی تجارت حداقل 50 درصد به آن اضافه کنید به این ترتیب برای مدیریت ریسک‌های احتمالی آماده خواهید شد.

4- قیمت‌گذاری غلط : گاهی کارآفرینان تازه کار فریب کمیت را می‌خورند و به کیفیت اهمیت نمی‌دهند آنها می‌اندیشند اگر جنسها را ارزان قیمت عرضه کنند، فروش بهتری خواهند داشت و به زودی میلیونر می‌شوند. اما این تصور غلط است. به خاطر داشته باشید قبل از قیمت‌گذاری همه چیز را بسنجید، هزینه‌های ثابت و متغیر را حساب کنید، روش‌های تجاری و قیمت‌های رقبا را مورد توجه قرار دهید و استراتژی های فروش و بازاریابی خود را بهینه کنید

5- غفلت از بازاریابی :  تعدا کمی از کارآفرینان و یا افرادی که به تازگی کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده و وارد دنیای تجارت شده‌اند برای بازاریابی اهمیت قائل می‌شوند و برنامه و بودجه خاصی برای آن در نظر می‌گیرند. اغلب تصور می‌کنند که این کار یک خرج غیرضروری است. در صورتی که بازاریابی خرید را تضمین می‌کند، به یاد داشته باشید اولین افرادی که برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به آن‌ها نیاز دارید بازاریاب‌ها هستند. آنها هستند که می‌توانند شما را به دیگران معرفی کنند و پس از معرفی آن‌ها موقعیت فروش فراهم خواهد شد.

6- درنظر نگرفتن رقابت :  بسیاری از مؤسسین یک کسب‌و‌کار یا بنگاه اقتصادی فعالیت خود را مشابه دیگران انجام می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که در کار شما چیزی منحصربه‌فرد و متفاوت از دیگر رقبا وجود دارد.

7- نداشتن انعطاف پذیری لازم : هرگز فراموش نکنید که انعطاف پذیر باشید ، کالا و روند فعالیت و بازاریابی خود را به گونه ای تطبیق دهید که بتوانید با رقبای بزرگ رقابت کنید .

8- اسارت در کسب وکار به جای ریاست برآن : در آغاز فعالیت یک کسب‌وکار، اتفاقات ناگهانی اما قابل پیش‌بینی به وقوع می‌پیوندند که می‌توان آنها را توسط تجربیات شخصی با استفاده از روش آزمون و خطا حل کرد، اما همین طور که تجارت شما رشد می‌کند، مسائل پیچیده‌تر می‌شود و این دو روش دیگر پاسخگوی آن‌ها نخواهد بود. بدون داشتن سیاست معین در مورد مشخصات مشاغل، استخدام، اخراج‌ها، تعطیلات، نحوه جبران، کمبودی، چگونگی ترفیع‌ها و ... شرکت و تجارت نوپای شما در معرض آسیب و خطرات جدی قرار خواهد گرفت و نهایتاً کسب وکار تضعیف خواهد شد.

9- رئیس در حد عالی کارمندان در حد معمولی : گاهی صاحب یک کسبوکار بسیار آگاه و علاقه‌مند به شغل خود است و معلومات وی در زمینه کاری‌اش در سطح عالی است، اما با داشتن کارکنانی بی‌تجربه و بی انگیزه سقوط می‌کند و دچار ورشکستگی می‌شود. پس اطمینان حاصل کنید که حتماً کارکنانتان از دانش و مهارت‌های لازم برخوردارند.

10- روابط غلط : شروع هر فعالیتی احتیاج به کار فراوان و سیستم پشتیبان دارد. فشار تعهدات زمانی و مسائل مالی باعث بروز مشکلاتی در روابط خواهد شد. باید قدری از بار خود را سبک کنید و از کمک نزدیکان و دوستان و کارمندان خود استفاده کنید. بسیاری از اشتباهات به این دلیل بروز می‌کند که کارآفرینان نوپا اغلب تصور می‌کنند که می‌بایست تمام کارها را خود به تنهایی انجام دهند. به جای اینکه بهتر است با توجه به شناخت نقاط قوت خود و پذیرش نقاط ضعف خود، برخی امور را به دست متخصصین خاص آن‌ها بسپارید.

11- رشد کنترل نشده : گاهی اوقات، یک کسب‌وکار کوچک که خیلی سریع رشد می‌کند، می‌تواند موجبات ورشکستگی خود را فراهم سازد. اگر تولید کالای شما همگام با تقاضای لازم در بازار نباشد، رشدی که شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار توقع دارید و از آن خشنود هستید، می‌تواند موجودیت تجارت و سرمایه شما را تهدید کند. اطمینان حاصل کنید که هرگز رشد تجارت کسب‌وکارتان از دستتان خارج نشود.

12- راه اندازی یک کسب وکار فقط برای هیجان : گاهی افرادی که در پی راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند افراد رویایی، خیال‌پرداز و ماجراجو هستند که بیشتر به دنبال هیجان می‌گردند. این افراد به جای تفکر و تحمل جزئیات دشوار این کار، به فکر پیش‌روی هستند و می‌خواهند که مسایل و بحرانها را به نوعی پشت سر بگذارند تا دوباره به میدان بازگردند و ماجراهای آن را دنبال کنند. اما خستگی و ملالت از همین مسائل جزئی به تدریج ظاهر زیبای تجارت را به خطر خواهد انداخت. به خاطر داشته باشید با بیان این موارد قصد ترساندن شما را نداریم بلکه شما را برای مسیر پرفراز و نشیبی که پیش ‌رو دارید، آماده کنیم.

ناچیز پنداشتن مشکلات در شروع یک کسب‌وکار یکی از بزرگترین موانع کارآفرینی است که در صورت شناخت و مقابله با آن ها و صبور بودن در مقابله با آن‌ها، می‌توانید به موفقیت دست یابید.

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری ، آن است که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی .
طبقه بندی: راه اندازی بخش خصوصی ،
برچسب ها: شكست كار، راه اندازی كسب و كار، كارآفرینان،

تاریخ : 6 آبان 92 | 22:39 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.