تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - راه اندازی کسب و کار مناسب؟
 

کسب و کار مناسب و راه اندازی آن

کسب وکار شما اولا" می باید سود آور باشد و ثانیا" با توانائی ها و مهارت های خاص شما نیزتناسب داشته باشد. چنانچه می خواهید برای خودتان کار کنید اما کار خاصی را نیز در نظر ندارید، در آن صورت احتمالا" راجع به نوع کاری که می خواهید شروع کنید، ابهام داشته و سرگردان می باشید. خوشبختانه پاسخ این معما همیشه یکی است: کاری را که کاملا" میشناسید انتخاب کنید و در مورد آن کمی بیشتر تحقیق و بررسی نمائید.

1-جزئیات کار را یاد بگیرید

مواظب باشید " در دام شغلی خاص گرفتار نشوید. مشتریان بالقوه پولی را که به زحمت به چنگ آورده اند صرفا زمانی در اختیار شما قرار می دهند که بتوانید آنان را متقاعد نمائید کالا یا خدماتی به  ارزش پولشان به آنان داده اید.

2-انتخاب شغلی که تجربه كرده اید

انتخاب شغلی که در آن تجربه دارید از امتیازات بسیاری برخوردار می باشد: می توانید از دانش ،آموزش ، مهارت و شبکه ارتباطات خود که شما را به منابع مالی،تامین کنندگان و مشتریان رهنمون می کند ، بهره ببرید.

مثال: استیو جابز  ابتدا به عنوان نماینده و ناظر و سپس در سمت مدیر پروژه ده سال سابقه همکاری با شرکتهای ساختمانی داشت. زمانی که وی تصمیم گرفت برای خودش کسب وکار راه اندازی کند عاقلانه ترین تصمیم را گرفت و یک شرکت پیمانکاری متخصص در امر توسعه و بازسازی منازل تاسیس نمود. وی با این صنعت آشنائی کامل داشت و بهترین منابع تامین کننده را می شناخت، بانحوه فروش و خدمات آن آشنا بود، مهارت های این شغل را دارا بود و می دانست چگونه بازاریابی کند و کار بگیرد و بهتر از همه این که در کدام موقعیت به بازار کار یورش نماید. مشتریانی که طی سالها با وی آشنا شده بودند همه از اینکه استیو یک پیمانکاری جمع و جور راه انداخته بود خوشحال بودند و به او می گفتند اگر کارساختمانی  داشته باشند حتما" سراغ او خواهند آمد.

 

3-ارزیابی و تحقیق در مورد ایده اقتصادی تان

 

در اینجا به صورت گام به گام در مورد تناسب خودتان با ایده اقتصادی تان راهنمائی می شوید.

مثال: لئو یک گل فروشی شیک و مدرن را در موقعیتی که به نظر میرسید " رد خور ندارد" راه اندازی نمود. او شخصیتی جذاب و ظاهری آراسته ونیز اطلاعات زیادی در مورد اداره مجموعه  داشت ضمن اینکه به منابع مالی خوبی جهت تامین پول (وام ) دسترسی داشت. با اینحال این کار پا نداد و پس از دوسال و صرف 000/30 دلارضرر توانست از شر آن خلاص شود.

1.    امتحان کنید :

قبل از آن که کارو کاسبی خود را در زمینه ای که به آن علاقه مند هستید راه اندازی کنید، بهتر است تجربیاتی را در آن حرفه یا صنعت خاص، حتی به طور مجانی هم که شده کسب کنیدو تا آنجا ئیکه می توانید تمامی زوایای کار را برای خودتان روشن نمائید. مثلا اگر می خواهید یک پاستا فروشی راه اندازی کنید ولی هنوز" راویولی" را از "کانلونی" تشخیص نمی دهید، به شما اکیدا" توصیه می شود اول نزد یک پاستا پز کارکنید.

اگر می خواهید کاری راه اندازی کنید که اطلاعات کافی در مورد آن ندارید و نیز شغلی هم در آن زمینه پیدا نمی کنید در این صورت با دست اندر کاران این شغل در منطقه ای که قصد ندارید در آنجا این کاسبی را راه اندازی کنید گفتگو نمائید. صاحبان مشاغل زمانی که احساس کنند کسی نمی خواهد با آنان رقابت کند، معمولا" اطلاعات خود را در اختیار می گذارند.

2.     ببینید آیا این کار را دوست دارید و می توانید در آن بدرخشید

اگر اینطور نیست باید به فکر ایده دیگری باشید. کسب موفقیت در کاری که بدان علاقه ای ندارید بسیار مشکل است و علاقه داشتن به کاری که در آن خوب وقوی نیستید امکان نا پذیر می باشد. اما اگر از کار لذت بردید و مهارت کافی برای راه اندازی کسب و کار خودتان تحصیل نمودید دیگر شک نکنید و به مرحله بعدی مراجعه نمائید.

3.     توانائی خود را محک زده و خود را مقید به توانمند شدن برای انجام هر قسمت از کار بدانید

اگر نخواهید و یا نتوانید هر قسمتی از کار – مثلا تولید یک محصول یا سرو کله زدن با مشتری ویا نگاهداری حسابها و بایگانی مدارک و... -  را که بایستی بانجام برسد را انجام دهید، بایستی در راه اندازی این کسب و کار تجدید نظر کنید.

4.     شانس سود آوری کار را تعریف کنید

پس از چند ماهی که در بطن کار قرار داشتید آنگاه می توانید نظر دهید که آیا این کار توان سود آوری دارد یا نه؟ برای اطمینان می توانید بازار را تعریف و یک تحلیل نقطه سر به سر از ایده اقتصادی تان تهیه کنید.این تحلیل به شما در مورد حجم سرمایه مورد نیاز جهت پوشش هزینه ها تا سود دهی پروژه اطلاعات میدهد.اگر بتوانید بیشتر از هزینه های نقطه سر به سر در آمد حاصل نمائید آنگاه شما در حاشیه امن قرار خواهید داشت یعنی کسب و کار شما سود آور خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر و نحوه محاسبه نقطه سر به سر میتوانید به مقاله آیا میتوان از این راه پول در آورد؟ مراجعه فرمائید.

5.     مخاطرات این شغل را ارزیابی نمائید

زیرا به ضرر شما تمام می شود.
طبقه بندی: راه اندازی بخش خصوصی ،
برچسب ها: كسب و كار، لئو،

تاریخ : 6 تیر 92 | 18:25 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.