تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - رازهای موفقیت انشتین

 

چگونه نخبگان موفق می شوند؟

انشتین شخصی كه توانست منشأ تغییرات بسیار عمیقی در قرن بیستم باشد. او سرمشق و محرک خلاقیت بسیاری از دانشمندان پس از خود بود.انشتین جایزۀ فیزیک نوبل سال 1921 را بخاطر "خدماتی که در فیزیک نظری، و بخصوص کشف قانون تأثیر فوتو الکتریک" دریافت کرد. وی علاوه بر موفقیت های آکادمیک یک معلم متمایز در محیط کلاس و نیز برای تمامی افراد نوع بشر بوده است. کارهای وی بخصوص توصیه هائی که برای طرز زندگی و زیستن کرده است از عمق و اصالت خاصی برخوردار است و همین ویژگی ایجاب می کند که حد اقل ده توصیه این دانشمند بزرگ را سرلوحه قرار دهیم:

اول ذهنی کنجکاو داشته باشیم : من دارای هیچ استعدادخارق العاده ای نیستم تنهامشتاقانه کنجکاو هستم. از کنجکاوی دست برندارید زیرا هرچیز برای بودن دلیلی دارد. یک ذهن پرسشگر داشته باشید.

دوم ارزش پیگیر بودن غیر قابل اندازه گیری است: من آدم خیلی با هوشی نیستم فقط زمان بیشتری را با مسائل میگذرانم و از مسائل نمی گریزم بلکه از آنها استقبال می کنم. پیگیر بودن بسیار قیمتی و ارزشمند است و قابل فروختن نیست.

سوم در هر موقعیت زمانی به یک موضوع متمرکز شویم: کسی که در یک زمان دو کار یا بیشتر را انجام می دهد نمی تواند به هر کدام از این کارها توجهی که شایسته آن است را داشته باشد. در هر زمان بر یک کار متمرکز شوید زیرا تنها با تمرکز بر یک کار است که می توان آن کار به بهترین وجه انجام داد.

چهارم به تصور کردن و تصویر سازی ذهنی بها دهیم: همه چیز با خیالپردازی و تصویر سازی ذهنی آغاز می شود. این فعالیت پیش درآمد تمامی آنچیزهائی است که در زندگی کسب می کنیم. تصویر سازی ذهنی از دانش مهمتر است و قیمت آن مجانی و رایگان است. با خیالپردازی و تصویر سازی ذهنی است که معلوم می شود قدر و قیمت و شایستگی و توانائی های هر کس چه مقدار است.

پنجم اشتباه غیر قابل اجتناب است: کسی که مرتکب اشتباه نشده است در واقع هیچگاه برای کاری جدید تلاش نکرده است. در اکثر موارد، اشتباهات پله های اولیۀ اکتشافات جدید بوده اند. اشتباهات بخشی از زندگی هستند مهم این است که آنها را تکرار نکنیم.

ششم- دیدن آینده (نه آینده نگری)تلاشی بیهوده است: هیچگاه در مورد آینده نگران نیستم. آینده بزودی سرو کله اش پیدا می شود. آینده نتیجۀ کارهائی است که امروز انجام می دهیم. دیدن آینده تلاشی است که انسان ذاتاً برای رفع نگرانی بر آن متمرکز می شود و آینده نگری فعالیتی است که به تلاش در حال منجر می شود. مواظب باشیم بخاطر آینده، حال را از دست ندهیم.

هفتم ایجاد ارزش بهتر از موفقیت است: به ایجاد ارزش بیندیشید تا کسب موفقیت. موفقیت هدفی است که برای کسب آن تلاش می کنیم و ایجاد ارزش برای انسانها ماندگار و فراموش نشدنی است.

هشتم- تغییر به نتیجه ای دیگر منجر می گردد: مفهوم بلاهت در این است که کاری را دوباره و چندباره انجام دهیم و انتظار نتیجه ای متفاوت داشته باشیم. حال آنکه نتیجۀ متفاوت حاصل انجام کارها به گونه ای متفاوت است.

نهم اطلاعات، دانش نیست: تنها منبع دانش، تجربه است.

دهم از ظاهر بپرهیزیم و مبانی را بیاموزیم: بایستی قاعدۀ بازی(زندگی کردن) را بیاموزیم تا بتوانیم بازیگر خوبی باشیم.
طبقه بندی: اخلاق شغلی،
برچسب ها: انشتین، موفقیت،

تاریخ : 5 تیر 92 | 18:18 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.