تبلیغات
مـــــدیـــــــــریت دولتـــــــــــــی - Led ها چی هستند؟

LED ها منابع نور آینده:

منبع اصلی نور در آینده مطمئنا یك لامپ یا یك چراغ حبابدار نخواهد بود بلكه می تواند یك میز یا یك دیوار و یا هر چیز دیگری باشد.
نشریه اینترنتی لایوسانس نوشت : كشف تصادفی اخیر تولید نور از LED  ها یا دیود نورانی را به مرز جدیدی رساند.بزودیLED  خواهد توانست جایگزین ار زانتر و با دوام تری برای لامپهای حبابدار كنونی شود .
مایكل بوئرز دانشجوی دانشگاه وندر بلیت تلاش میكرد ذرات بسیار كوچك كوانتومی بسازدكه این ذرات كوانتومی كریستالهایی هستند كه ابعادشان چند نانو متر بیشتر نیست كه می توانند از 100 تا 1000 الكترون را در خود جای دهند.
 این ذرات به آسانی از خود بسته های انرژی منتشر می كنند و هر قدر كوچكتر باشند بیشتر تحریك می شوند . هر ذره در مجموعه ویژه بو ئرز بطور استثنایی كو چك و تنها شامل 33 یا 34 جفت اتم بود . هنگامیكه نور روی ذرات كوانتومی تابانده شده یا جریان برق به آنها وصل می شوند آنها با تولید نور از خود واكنش نشان می دهند و رنگها متغییر و متنوعی ایجاد می كنند.
اما هنگامیكه بوئرز یك پرتوی لیزری روی مجموعه ای از این ذرات كوانتومی تاباند اتفاق غیر منتظره ای رخ داد . وی گفت : ناگهان نور سفیدی تمامی میز را پو شاند و بسیار شگفت زده شدم. زیرا وی انتظار داشت ذرات كوانتومی نور آبی منتشر كند ولی این نور نور بسیار زیبای سفیدی بود.
بوئرز بهمراه دانشجوی دیگری این ذرات را با پلی اورتان مخلوط نمود و سطح بیرونی یك حباب لامپ  led   آبی را با آن پو شاند . هر چند ظاهر این حباب زیبا نبود ولی نور سفید ی مانند لامپهای معمولی منتشر می كرد كه شدت آن دو برابر و دوام آن 50 برابر یك لامپ معمولی 60 وات بود.
این فعالیت علمی در شماره 18 اكتبر نشریه انجمن شیمی آمریكا منتشر شده است .
Led ها تا اواخر دهه  گذشته فقط میتوانستند سه نور آبی و سبز وقرمز تولید كنند كه به همین علت كاربردشان محدود بود.
سپس led     هایی با رنگ آبی به بازار آمدندكه می توانستندنور سفید با ها له ای از رنگ آبی روشن كنند .
Led   ها دو برابر یك لامپ حباب دار 60 وات نور تولید كرده و 50 هزار ساعت كار می كنند و گرما وحرارت تولید نمی كنند و بسختی می شكنند .
بالا خره روزی فرا می رسد كهLED  جایگزین لامپهای معمولی شود و دیگر نور تنها از چراغ های حبابدار پخش نخواهد شد (انشا الله) 
منبع : برق و الكترونیك

طبقه بندی: راه اندازی بخش خصوصی ،
برچسب ها: نانو،

تاریخ : 4 تیر 92 | 23:10 | نویسنده : شمسی زاده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.